Bugun...


İshak PEKGÖZ


Facebookta Paylaş

Paylaş ve Güçlen
Tarih: 13-01-2022 00:00:00 Güncelleme: 13-01-2022 00:00:00


Değerli okurlarım, Fert ve toplum hayatında iyi, güzel ve yararlı şeyler de kötü, çirkin ve zararlı şeyler de önce zihinlerde oluşur, sonra söylem ve eyleme dönüşür.

Yaşadığı toplumda daima çevresine güzel örnek olmak durumunda olan mü ‘minin söylem ile eylemi örtüşmeli, aksi davranış, toplumda güzel ahlakın, dürüstlüğün ve güven duygusunun zedelenmesine hatta yok olmasına sebep olabilir. İnsan sosyal bir varlıktır. Toplum halinde yaşamak zorundadır. Bir arada yaşarken hayatımızı kolaylaştırmaya yarayan ve toplumlara mutluluk veren bazı kurallar vardır. Bu kuralların biri de paylaşmaktır. Acımızı, sevincimizi, üzüntümüzü ve ekmeğimizi paylaşmak dünya hayatını anlamlı ve değerli hale getirir. Günümüz insanı hayata dair birçok kavram gibi paylaşmanın da içini boşaltmış ve paylaşmayı unutmuştur.

Cahiliye devrinin karanlık günlerinden bahsederken aklımıza ilk gelenlerden biri de insanların ne kadar çok bireyselleşmiş olduğudur. Ve bunun sonucunda da huzurunu yitirmiş, kalpleri daralmış, mutluluğu ve huzuru yanlış yerlerde arayan ve bir türlü bulamayanlar canlanır gözlerimizde. Materyalist dünyanın, insanın duygularını çalmak için sunduğu bütün objeler; insanı daha bireyci, daha bencil yapıp egolarını tatmin etmeye iterken sonuç olarak yalnızlaştırmaktadır.

Paylaşma ve dayanışma da aslında yerçekimi ya da suyun kaldırma kuvveti kadar doğal, hayatın içinde var olan yaratılış gerçeklerinden bir tanesi. Toplumsal bir varlık olduğumuzu göz önünde bulundurursak aldığımız kararların, attığımız adımların sadece bizi ilgilendirdiğini söyleyemeyiz, bu nedenle başta ailelerimiz olmak üzere iş arkadaşlarımız ve eylemlerimizden etkilenecek kişileri karar verme sürecine dâhil etmek, onlarla istişarede bulunmak düşüncelerimizi paylaşmak öncelikli sorumluluklarımız arasındadır.

Atalarımız “Bin bilsen de bir bilene danış.” demişler. Danışmaktan, konuşmaktan kimseye zarar gelmez.Bu yazı 39 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Aksaray Tanıtım Filmi 1 Bölüm
  Aksaray Tanıtım Filmi 1 Bölüm
 • Recep İvedik 6 Fraglan
  Recep İvedik 6 Fraglan
 • Aksaray Üniversitesi Rektör Yusu ŞAHİN
  Aksaray Üniversitesi Rektör Yusu ŞAHİN
 • ANADOLU AJANSI CANLI YAYINI
  ANADOLU AJANSI CANLI YAYINI
 • Başbakan YILDIRIM Aksaray'da Halka Hitap Etti.
  Başbakan YILDIRIM Aksaray'da Halka Hitap Etti.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Aksaray'da
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Aksaray'da
 1. Aksaray Tanıtım Filmi 1 Bölüm
 2. Recep İvedik 6 Fraglan
 3. Aksaray Üniversitesi Rektör Yusu ŞAHİN
 4. ANADOLU AJANSI CANLI YAYINI
 5. Başbakan YILDIRIM Aksaray'da Halka Hitap Etti.
 6. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Aksaray'da
VİDEO GALERİ
YUKARI