Bugun...Obezite Kronik Bir Hastalıktır.
Tarih: 22-05-2017 15:47:44 + -


Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyetisyenlerinden Cansu Ilıkan; bozulan yeme alışkanlığımıza bağlı olarak obezitenin arttığını söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 22-05-2017 15:47

Obezite Kronik Bir Hastalıktır.

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyetisyenlerinden Cansu Ilıkan; bozulan yeme alışkanlığımıza bağlı olarak obezitenin arttığını söyledi.

Günümüzde önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra gelen ikinci önemli nedeni obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. 

Diyetisyen Cansu Ilıkan; biyolojik ve psikolojik faktörlerin yanısıra sosyoekonomik faktörler de obeziteye neden olduğunu açıkladı.  Ilıkan: “Obezite; çevresel, genetik ve nörolojik etkenlere bağlı olarak gelişen ve birçok kronik hastalığa neden olabilen önemli bir sağlık problemidir. Son yıllarda özellikle teknolojinin gelişmesi, fiziksel aktivitenin azalması ve yeme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte obezite prevalansında ciddi ölçüde artış meydana gelmiştir.

 

OBEZİTE KANSERE NEDEN OLUYOR

Obezite, hipertansiyon, dislipidemi, tip 2 diyabet, kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Bazı kanser türleri, eklem rahatsızlıkları, reflu, yağlı karaciğer, uyku apnesi, polistik over sendromu gibi rahatsızlıklar da yine obezite ile birlikte artmaktadır.

Obeziteye biyolojik ve psikolojik faktörlerin yanında sosyoekonomik faktörler de neden olmaktadır. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır. Obezite genel olarak vücuda besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kitlesinin, yağsız vücut kitlesine oranla artması ile açıklanan kronik bir hastalıktır. Obezitenin birçok kronik hastalıkla yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle obezitenin etkenlerinin ve tedavi seçeneklerinin iyi bilinmesi, obezite ve komplikasyonlarının ideal tedavisinin tespit edilebilmesi açısından önemlidir. Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır.

 

KAHVALTI YAPMADAN GÜNE BAŞLAMAYIN

Obezite tedavisinden önce obezitenin oluşumunu önlemek daha önemlidir. Obeziteden korunmada öncelikle sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi artırarak davranış değişikliği oluşturulmalıdır.

Diyetisyen Cansu Ilıkan: “Kahvaltı yapmadan güne başlanılmamalı yeme içme uykudan 2- 3 saat öncesinde bırakılmadır. Gün içinde kişiye göre 4-6 öğün beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Kişi 2 saatin altına 3 saatin üzerine çıkmayacak şekilde beslenmesine sağlıklı ara öğünler eklemelidir. Günde en az 3-4 porsiyon taze meyve ve sebzeler tüketmelidir. Bol su içmeye dikkat edilmeli içilen çay kahve gibi içeceklerin suyun yerini tutmadığı aksine diüretik olmalarından dolayı vücudun suya olan gereksinimini artırdığı unutulmamalıdır. Yapılan fiziksel aktivite artırılmalı günde en az 45 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Fast food yeme alışkanlıklarından paketli gıdalardan uzak durulmalıdır.

 

TEDAVİ SÜRECİ

Obezite tedavisi ise bireyin kararlılığı ve etkin olarak katılımını gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik arz eden bir süreçtir. Obezitenin etiyolojisinde pek çok faktörün etkili olması, bu hastalığın önlenmesi ve tedavisini son derece güç ve karmaşık hale getirmektedir. Bu nedenle obezite tedavisinde hekim, diyetisyen, psikolog, fizyoterapistten oluşan bir ekip gerekmektedir.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Recep İvedik 6 Fraglan
  Recep İvedik 6 Fraglan
 • Aksaray Üniversitesi Rektör Yusu ŞAHİN
  Aksaray Üniversitesi Rektör Yusu ŞAHİN
 • ANADOLU AJANSI CANLI YAYINI
  ANADOLU AJANSI CANLI YAYINI
 • Başbakan YILDIRIM Aksaray'da Halka Hitap Etti.
  Başbakan YILDIRIM Aksaray'da Halka Hitap Etti.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Aksaray'da
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Aksaray'da
 • Recep İvedik 5 - Fragman
  Recep İvedik 5 - Fragman
 1. Recep İvedik 6 Fraglan
 2. Aksaray Üniversitesi Rektör Yusu ŞAHİN
 3. ANADOLU AJANSI CANLI YAYINI
 4. Başbakan YILDIRIM Aksaray'da Halka Hitap Etti.
 5. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Aksaray'da
 6. Recep İvedik 5 - Fragman
VİDEO GALERİ
YUKARI